כך תדעו ראשונים את תוצאות הבחירות: למי כדאי להקשיב הערב בטוויטר

לפני כמה שבועות התפוצץ רכב מחוץ לחלון המשרד שלי. שמעתי את הבום, ולא יחסתי לזה חשיבות. שהרמתי את הראש מהמחשב היתה השעה 13:12. בוואינט לא היתה מילה, בגל"צ דיווחו שהיה פיצוץ. אבל בטוויטר, יא קרועים, בטוויטר, כבר ב-13:07 הופיעה תמונה של הרכב בוער.
יותר מזה: בפריימריס של הליכוד ישבנו כולנו טרוטי עיניים מול המסכים, מחכים לאיזו מילה. "אנחנו בחוץ", מילמלה מישהי מירכתי החדר. עמית סגל צייץ בטוויטר שאנחנו בחוץ. כן, כן, לפני שעלה לשידור בערוץ 2, לפני שנתן דיווח רדיופוני, עמית סגל כבר חלק עם הברנז'ה בטוויטר את מה שההמונים עוד לא ידעו.

segal

אז זהו. זה נראה שהטוויטר עשה סוף סוף עלייה, וגם כאן הוא תופס את מקומו ככלי התקשור המיידי, המהיר ביותר, הארסי והנשכני ביותר שנראה אי פעם. אל תגידו, "יש לי נוטיפיקציות לפייס". לא, לא. הפייסבוק, במהותו, פחות זריז, פחות מיידי. הפייסבוק משדר אליכם בעיקר את החדשות שאתם אוהבים לשמוע: את אלה שעשיתם להם לייק, את אלה שהגבתם להם, לאו דווקא את אלה שדיווחו אחרונים. אבל הטוויטר, אוי הטוויטר, נותן לכם בראש את האחרון שצעק. אפילו סקר מיום הבחירות, לפני המדגמים, אפשר למצוא שם.

הטיפ שלי: אצל מי תדעו את התוצאות ראשונים

כנראה שאין שום ברירה, אם אתם רוצים לדעת ראשונים תצטרכו עוד היום להוריד את האפליקציה של טוויטר, ולעקוב אחר כמה דמויות מפתח מעולות, שמדווחות את החדשות הכי חמות שם. אז למי צריך להאזין החל מ- 21:30 היום?

המקושרים:

@amitsegal: כתב הכנסת- פוליטי של ערוץ 2, ה-איש שלנו בטוויטר. הסיבה די פשוטה: פרט להיותו כתב מעולה, סגל עובד בחדשות 2. ומי לא רוצה שההדלפה שלו תופיע בחדשות 2. לכן, הכל רץ מהר אל סגל שממהר להעלות לטוויטר.

@talschneider: התופעה מס' 1 של בחירות 2013 היא טל שניידר. שניידר היא עיתונאית שחזרה לפני כשנתיים מחו"ל, ופתחה בלוג פוליטי. מאז התברגה שניידר בצמרת הסיקור של התחום הפוליטי מפלגתי בישראל, תוך שהבלוג שלה הופך לאחד ממקורות המידע האמינים והטובים ביותר לאינפורמציה נטולת פניות על המערכת הפוליטית. שניידר זכתה להכרה נרחבת, הבלוג שלה אומץ ע"י אתר הארץ והיא משמשת כפרשנית ברשת ב' ובערוצי תקשורת אחרים. שווה להקשיב לשניידר היום בערב.

המצייצים:

@barakravid: הכתב המדיני של הארץ. נותן בלי חשבון לצייצן. במקרה הזה שווה גם להזכיר את @talshalev1, אותו תפקיד אבל בוואלה!. שניהם נוטים לפרסם לפני שהדברים עולים לאתרים, מה שהופך אותם למעניינים במיוחד. לדוברי האנגלית יש גם את @LahavHarkov המצוינת מהג׳רוזלם פוסט.
גורפות העניין:

כאן שווה להזכיר שתי אושיות טוויטר. אני לא בטוח שהן יביאו את המידע הראשוני, אבל בשל העניין האדיר שהן מרכזות, שווה להקשיב להן. סביר להניח שפיסות מידע מעניינות יצופו אליהן במהירות הערב: האחת, אשת שר ועיתונאית בפני עצמה, האישה ששכחה על צוויצר דברים שאנחנו עוד לא הספקנו ללמוד, 15,000 עוקבים ביום חם, נו, מה עוד תבקשי וגו'. תעשו פולואו ל- @JudyMozes

השניה, והאחרונה להיום, היא @kereneubach מגישת "סדר יום" ברשת ב', צייצנית על שמחוברת לכל מי שמדווח משהו.

שיהיה לכם מדגם שמח, ואל תשכחו: לכו להצביע. לכו להצביע. לכו להצביע!

הבחירות בסושיאל: הטוויסט הוא הפואנטה

מערכת הבחירות מתקרבת לסיומה, ורצף קלישאות הסושיאל מאיים להציף את המדינה. להקשיב, לענות, לשים סטטוס אישי? משעמם רצח. זה הטוויסט שעושה את הבלגן. אז הנה תעודת הגמר שלי, לחברים העושים במלאכה:

naftul

נפתלי בנט: האיש שמבין את העסק

עושה רושם שכולם כבר הבינו את כללי הבסיס של הסושיאל. נו טוף, תכתוב אישי, תקשיב, תעלה תמונה עם הילדים. אויש. שיעמום. זירקו את כל הכללים הללו לפח, ו קחו את נפתלי בנט, למשל.  בתחילת מערכת הבחירות, בכל פעם שפתחת וואינט בסמארטפון, או כמעט כל אתר חדשות אחר, קיבלת את הפרצוף המחייך של הבחורצ'יק מסיירת מטכ"ל בשלל פוזות.
לא פלא שהוא עשה מיליונים בהיי טק. הבחור פשוט זיהה את הנישה. כאן הטוויסט הוא קניית מדיה יעילה. ולמי שלא הבין: הבאנרים האלה לא יקרים כמו הבאנרים באתרי האינטרנט המסורתיים, אבל להבדיל מאלה שמופיעים במחשב, את הבאנרים באפליקציה אי אפשר לסנן. אתה רואה אותם בטוח. וחוץ מזה, הסיסמה של "משהו חדש מתחיל" מתכתבת כל כך יפה עם האייפון, שזה פשוט נעים- נעים- נעים.

יאללה, 4.5 רני. (מתוך 5!)

raniraniraniranihalf-rani

 #ארץחדשה: לא יעברו, אבל אחלה קמפיין

הנה מתכון לקמפיין קילר: 1 במאי, רצוי הכי טוב בישראל, 1 מספר סיפורים, עם ארומה של קונספירציה 3/4 כוס מוזיקה דרמטית ושוטים קופצניים, ותקבל פוטנציאל בלתי רגיל. אבל איך באמת מגיעות כל הצפיות לסרטונים של יניב? גם כאן יש עבודת קניית מדיה מדוקדקת:

erezhadasha

ולא לשכוח באנרים:

shita

אגב, למרות טענות הקיפוח וההשתקה, יניב כבר הצליח לקבל את מנת התקשורת המסורתית כאשר קיבל כתבה מפנקת מציון נאנוס וראיון ויראלי להפליא אצל גיא רולניק. בעצם, הטוויסט של יניב הם הסרטונים, שמבלי קשר למידת האמת של התוכן שלהם, מרתקים בצורה בלתי רגילה. והנה דוגמה מהשיטה, על פי יניב:

יאללה, 4 רני.

raniraniranirani

שלי יחימוביץ': דווקא היא מהסיירת

הטוויסט של שלי במדיה החברתית לא בא בצורה שכולנו יכולים לראות אותו. מסתבר ששלי יחימוביץ' מפעילה כבר כשנתיים "סיירת" אינטרנטית של מגיבים בהתנדבות. וכך היא מאפשרת לעצמה להיות יותר ויותר ויראלית, בעזרת התומכים שלה. מדוע זה חשוב? מתברר שפייסבוק מציג לכל אחד מהמשתמשים סדרה מצומצמת מאוד של חברים, בעידכונים שהוא מספק לנו. כך למשל, אדם שיש לו למעלה מ- 500 חברים, יראה לכל היותר עידכונים מ- 10-15 חברים שאותם הוא אוהב לקרוא במיוחד. כעת, כאשר שלי מפרסמת סטטוס, היא חייבת לשבור את המעגל הזה. ואיך שוברים אותו? על ידי הפצה יזומה שלו למתנדבים, אשר יפיצו כל אחד לחברים שלהם. הבעיה העיקרית באסטרטגיה של שלי היא שפייסבוק, בניסיון שלה להיות יותר ויותר רווחית, בולמת את הניסיונות הללו ומאפשרת ליצור הפצה אמיתית ונרחבת של סטטוסים ופירסומים רק באמצעות פירסום במזומן.

כנראה שגם צוקרברג חושב שאת רעה, רעה, רעה. 3.5 רני.

raniraniranihalf-rani

 לסיכום: זה הטוויסט שחשוב

כולם יכולים לקנות מדיה. כולם יכולים לענות, לדבר אישי ובלה בלה בלה. הדברים השחוקים, כללי היסוד, לא מביאים את המכה. כדי לבלוט, כמו תמיד, צריך להביא משהו חדש, בולט, מרענן. אחרת, אתם פשוט חושבים כמו סאחים.