2 מיליון סיבות טובות להפסיק מבצע

אני חייב להוריד את הכובע. טוב, אין לי כובע, ואולי טוב יותר שהיה לי, כי שיער כבר כמעט ואין לי, אבל לו היה לי, הייתי מוריד. בטוח. כי צריך ביצים אמיתיות להסתכל אחורה, לראות משהו שהשקעת בו המון, שנתת כל כך הרבה בשבילו, שבסך הכל הוא טוב, עם כוונות מצוינות, ולסגור אותו בלי היסוס כשהוא מתחיל להסב לך נזק. בלי להתבלבל, בלי להסתכל אחורה. לסגור וגמרנו. אני לא יודע מי בבנק לאומי החליט שנמאס, והגיע הזמן לסגור את מיזם “שתי מיליון סיבות טובות”, אבל הוא (או סביר להניח היא, או היא), צדקו.

קיבה רגישה? אולי מעי רגיז

מיזם שתי מיליון סיבות טובות נולד בשנה שעברה. הרעיון היה פשוט: תחרות לייקים בפייסבוק שתחלק מיליון ש”ח בין עמותות על פי הצבעת הגולשים. הרעיון עבד כל כך טוב, שהשנה החליטו להכפיל את הסכום. הבעיה החלה כאשר “אם תרצו” נכנסו לתחרות, שלום עכשיו איימו בחרם והופ, לפני שהצליחו לומר “מארק צוקרברג” בלאומי, כבר קמה קבוצה בפייסבוק תחת הכותרת “2 מיליון סיבות לעזוב את לאומי“, הרשת געשה ואפילו יוסי שריד כתב שהיה סוגר את החשבון בלאומי, לו רק היה לו אחד כזה.

אז תריבו לבד

לאסונו, מצא את עצמו לאומי במצב נטול מנצחים: אם הוא יוריד את “אם תרצו” מהתחרות, מסיבה כלשהי, ציבור הלקוחות הימני יראה זאת כאקט פוליטי, כוחני וכניעה ללחץ תקשורתי ומסעות הפחדה, אותם הדברים שיחשבו האקטיביסטים השמאליים מבין לקוחות הבנק אם “אם תרצו” תישאר שם. נומך הויכוח, וחוסר יכולת ההתעלות של מי מהצדדים, הביא את בנק לאומי לנקוט בפתרון ההגיוני היחיד, פתרון שכאילו נלקח מעולם החינוך לגיל הרך: אין מספיק בינבות לכולם, אז אם אתם לא מפסיקים לריב, ננעל את אותן במחסן. כואב, מעצבן, אבל לפחות תפסיקו ללכת מכות.

המסקנות: זהירות מתחרויות לייקים ותנהלו את זה לעזאזל

אפשר לצאת מהסיפור הזה עם שתי מסקנות חשובות. הראשונהמדברת על תחרויות לייקים. יותר ויותר מתברר שתחרויות לייקים, בהן זוכה מי שמקבל הכי הרבה לייקים לסרטון/תמונה/ סטטוס או וואטאברהן כלי בעייתי ביותר. כמו במקרה של מדריכת הכושר שנטען שקנתה לייקים בתחרות של המגזין מנטה, אף אחד לא יודע מאיפה מגיעים הלייקים, כמה פייקים הצביעו וכמו במקרה שבו ההצעה המוצבעת ביותר לועדת טרכטנברג היתה לגליזציה של קנביס, איש אינו יודע את מי הם משקפים.

השנייה היא החשובה יותר. מתברר כי גם בניו מדיה צריך ניהול. זה שהמדיה חדשה, לא אומר שהיא עלולה להסב נזקים, וכן, היא חייבת להימדד בכלים של המדיה הישנה. הקמפיין לא עובד? מזיק? לחתוך. בלי רחמים.

ורק גילוי נאות אחד: אני לא מביע כאן דעה בנושא הויכוח עצמו. יכולתי לעשות כן, אבל בחרתי שלא. מכיוון שזה בלוג יחסי ציבור מקצועי, אני מתייחס לשאלת פעולותיו של בנק לאומי במציאות הנתונה. זהו. ולא יותר.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.