מזל שנזכרתם, או שיר הלל ליד ימין

בשבילנו, המציאות הזו של הדרת נשים לא התחילה אתמול. היא התחילה כשאורי הלכה לסופר בתלפיות, לא איזה שכונה חרדית או משהו, ואיזה חרדי ירק. עליה. אורי לא סיפרה לי. היא ידעה שאתעצבן. היא גם לא סיפרה בפעם השניה שביזו אותה בצעקות ויריקות. רק חודשים אחר כך, בשיחת אגב. סתם, כאילו זה היה על השולחן מעולם. ומה הייתי צריך לחשוב? הרי הייתי איתה באוטו ביום ההוא במאה שערים, שהג’י פי אס כיוון אותנו למרכז השכונה, ביום קיץ חם. מה, לא ביקשתי ממנה להתכסות? שלא ירביצו לנו? שלא יפרקו לנו את האוטו?

בספטמבר נכנענו. ארזנו את החפצים למשאית קטנה ונסענו מערבה, למודיעין. אורי דווקא אהבה את ירושלים. יש בה נשמה, היא אמרה. זה כאילו שלכל רחוב יש משהו, לא סתם ריק, בלי עבר, ובטח בלי עתיד. בספטמבר השלכנו את ירושלים מעבר לכתף. כמו קצת מלח שזורים למזל טוב. השלכנו, כדי לא לראות אותה יותר. לא את החילונים המתמעטים, לא את החרדים האלימים, ולא את הנשים, ההולכות וקטנות, הולכות ומתכסות.

מזל שהתעוררתם. מזל שהבנתם שזה בא אלינו, ובגדול. מזל שקלטתם, מהבועות הקטנות, מהרחובות המטופחים, שהסכנה הקנאית הזו מרחפת מעל הראש של כולנו. היא סוגרת עלינו מכל מקום- מהמדסניקיות שמאמנות רק בנות, מהנשים שרוקדות מאחורי וילון, ומושלכות לקצה האחורי של האוטובוס, ומאלה, שהם כל כך רגישים, שכל היום צריך ללכת על בהונות, רק כדי לא לפגוע בציפור נפשם.

מזל שנזכרתם, כי אנחנו כמעט שכחנו. כמעט שכחנו איך נראית נורמליות, איך נראה כבוד לנשים, איך נראית פמיניסטית. מזל שנזכרתם, כי כמעט שכחתם. כמעט שכחתם את בית שמש, כמעט שכחתם את בני ברק, כמעט שכחתם את ירושלים. מזל שנזכרתם, כי מי יודע, אולי גם עכשיו, אחרי שהתחלתם כבר לזוז, תצטרכו עדיין להשתמש ביד ימין.

2 Replies to “מזל שנזכרתם, או שיר הלל ליד ימין”

  1. מפחיד. עצוב. צריך לקום ולעשות מעשה.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.