בלעדי: מה קרה לרייטינג באינטרנט השנה

הנה, התפרסמו שוב נתוני הרייטינג באינטרנט. “שוק בשוקן” זעקה כותרת אחת, “וואלה מביס את Ynet” הדהימה כותרת נוספת, ורק אני, נותרתי, אעפס, בלי להבין כלום. אז הנה, כשירות לציבור, ובאופן מפתיע גם בלעדי, השוואה של 12 החודשים האחרונים במונחי גלישה לאתרים המרכזיים באינטרנט הישראלי. זהו ריכוז ראשון של נתוני הגמיוס החודשיים, כפי שאיש, במפתיע, עדיין לא עשה:

נענע 10 מדמם

לא צריך להיות סטטיסטיקן גדול כדי להבין את זה: חמשת האתרים הראשונים (פרט לתפוז) הם אתרי חדשות, הרלוונטיים אלינו, יחצנים מטריפים שכמונו. גם 10-15 הם אתרי חדשות, ואליהם נגיע תכף. אז מה באמת קורה? לעומת יציבות של האתרים הגדולים,נענע 10 (בסגול) מדמם, ללא כל סיבה נראית לעין, ובאופן עקבי ביותר. בקצב הזה, בשנה הבאה נענע יפלט לא רק מחוץ לחמישייה אלא גם מחוץ לעשירייה. למקו, לעומת זאת, יש למה לצפות. אם ישחזרו שם את ההשגים של העונה הקודמת של האח הגדול (איזור מרץ 2012) האתר הזה יכול אפילו לגרד את המעמד של ynet.

ועוד נקודה מעניינת: שימו לב מה קורה ל- ynet בנובמבר 2012. מבצע עמוד ענן, למי ששכח. שבוע של לחימה, שנותן לכולם עוד קצת גלישה, אבל את ynet הוא ממש מקפיץ.

שוקן, אני מקווה שאתה עושה מזה כסף

הדבר הראשון שמדהים כאן הוא שלוואלה יש יותר גולשים מלהארץ, xnet, כלכליסט, וגלובס ביחד. הדבר השני שעולה מייד הוא הירידה המשמעותית של הארץ. אבל זה פשוט. מה שמעניין הוא שהירידה הזו גוררת אחריה את דה מרקר, שלא נמצא מאחורי חומת התשלום.

ואחרון חביב: נרג’ מתאושש. המנויים אולי עוזבים, אבל האתר מראה מגמת התאוששות ברורה בחודשים האחרונים. אז אולי יש עוד תקווה.

הנה אני

אם כבר מדברים על שנקלים, הסדנא לידע ציבורי מגייסת כסף למובייל, וגם אני, בהופעה אחרונה כיועץ שר, תורם שני משפטים.

9 Replies to “בלעדי: מה קרה לרייטינג באינטרנט השנה”

 1. יאיר מלכיאור says:

  ניר, לא מכיר את הנתונים אבל האם יכול להיות שוואלה שם רק כי יש עדיין רבים שנכנסים למייל שלהם באתר הזה ואין שום קשר לחדשות?

 2. זה לא ממש משנה. העובדה היא שהם מגיעים לשם. גם ynet ניסו לפתוח שירות מייל, וזה לא הלך. השאלה היא תמיד מי מביא יותר טראפיק ומה התוכן שנחשף. המרכז של וואלה הוא התוכן, אפילו אם מגיעים לשם כדי לבדוק מייל

 3. יאיר מלכיאור says:

  אני לא בטוח לגבי התוכן כי אם אני מגיע ישירות לתיבה שלי אני לא עובר דרך שום תוכן ולא רואה את הדפים שהם רוצים שאני אראה.

 4. אוקי, נגיד. ועדיין, האם זה מסביר יתרון של 400 אלף גולשים לחודש?

 5. יאיר מלכיאור says:

  אם כן אז בהחלט. לכן צריך לקבל מידע על הקלקות לכתבות, על כניסה לדפי תוכן ודברים כאלה, כך לדוג’ אם לידיעה ראשית שמקבילה לאחת מYNET יש הרבה פחות כניסות מבטמקא אז כנראה שלא צריך לסווג את וואלה כאתר חדשות אלא כשירות מייל שיש לו גם חדשות וזה מאוד משמעותי למפרסמים. אני אומר את זה רק כי אני לא מכיר אף אחד שקורא חדשות באתר וואלה…

 6. אריק פלג says:

  לוואלה יש את שירות הדואר הכי פופולארי by far בישראל, ייתכן מאוד שהבדל של 400K הוא כתוצאה מזה, אל תשכח שגם מקושרים שייך היום לוואלה מה שיוצא שYnet הוא אתר התוכן הכי נצפה בישראל .
  אבל איפה NRG איפה?! 🙂

 7. NRG בעלייה. יש תקווה, אני אומר לך 🙂

 8. תודה, ממש מעניין!

  שאלה ומחשבה:

  1. אתה יכול לפרט האם הנתונים הם של דפים נצפים (pageviews) או של ביקורים / סשנים? לפי המספר אני מניח שזה האחרון…

  2. הירידה של דה-מרקר מובנת, אני מניח שמרבית הלינקים לתוך דה-מרקר נמצאים בהארץ, כלומר מאחורי חומת התשלום…

 9. הנתון הוא נתון של Real users. כלומר, כמה גולשים הגיעו לאתר בתקופת הזמן הנמדדת, ללא קשר לכמה פעמים הם הגיעו. הגמיוס גם נותן נתון של דפים נצפים, שאמור להשלים את התמונה בנושא כמה גולשים חוזרים ופוקדים את האתר. רק כדי לסבר את האוזן, הנתון ממרץ האחרון לוואלה הוא כ- 575 אלף דפים נצפים ול- Ynet פחות מחצי- כ- 263 אלף דפים נצפים.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.