תאי כתבים

צבר העיתונאים המכסה תחום מסוים נקרא “תא כתבים”. כל העיתונאים שמכסים את תחום החינוך שייכים ל”תא כתבי החינוך” כל כתבי הצבא שייכים ל”תא הכתבים הצבאיים” וכן הלאה. אז למה זה מעניין אותנו? בראש ובראשונה שנדע לאיזה צבר כתבים להוציא את ההודעה, ובהמשך כדי לא להפוך לנודניקים.

המטרה הראשנית של אשת יחסי הציבור היא להפוך להיות מקור מידע עדכני וחשוב לכתבים. כזו שאפשר לסמוך עליה, לקחת ממנה ציטוטים ואפילו כתבות שלמות. אם את נודניקית, את לא כזו. ולכן, חשוב שתדעי מי תא הכתבים הספציפי שמכסה את הלקוח שלכם.

איך עושים את זה?

רשימת כתבים: מישהו בטח הכין את זה פעם, מישהו שלח לכם, מישהו העביר. תבדקו אם זה קיים, זה עשוי לחסוך לכם המון עבודה.

אינפור: חברת “יפעת” מרכזת (תמורת תשלום כמובן) את מרבית הכתבים במאגר מידע. המאגר מקיף מאוד אך לא מעודכן, ועשוי לגרום לפדיחות או מיילים שלא יגיעו.

סקופר: המתחרה הכבר לא כל כך צעיר של אינפור. רשימות כתבים פחות או יותר באותה הרמה, בממשק עכשווי קצת יותר.

להכין לבד: שיטת האולד סקול של יחצנים המשקיענים. טלפון לכל מערכת עיתון, אינטרנט וערוצי טלוויזיה ושאלה פשוטה: “מי מכסה אצלכם X?”. כדאי מאוד להכין את הרשימה כאשר קיבלתם את הלקוח מכיוון שהכנתה דורשת זמן רב. אגב, כדי לממש את השיטה הזו, הנה שתי אופציות נוחות למציאת פרטי התקשרות:

PRGURU: קבוצת הפייסבוק המפוארת של זאב ינאי מעלה מידי יום שירשור 144. אל תנסו לשים את השאלה שלכם על הוול, זה יהיה הסוף שלה, ואולי גם שלכם בקבוצה. השירשורים נותנים מענה מספק וטוב לשאלות ותשובות על פרטי התקשורת של כתבים. שווה לנסות.

קבוצות וואטסאפ: 255 של דוד רוזנטל וקבוצות יחצנים אחרות, הן מענה מטורף לפרטי ההתקשרות המוכמנים ביותר בעולם התקשורת. תעשו לעצמכם טובה ותתאפסו על קבוצה כזו. ואם לא הצלחתם להיכנס? בנו לעצמכם אחת כזו. אין כמו כוח ההמונים במציאת פרטי התקשרות רלוונטיים ועכשווים.

טיפ: אני מחזיק את רשימות הכתבים שלי על טבלאות אקסל או בגוגל דרייב משותף. רשימות נייר נוטות להתקמט ולהתמלא בשינויים עם כל כתב שעובר משרה, ורשימות באאוטלוק או בטלפון דורשות תחזוקה גדולה מידי.

עידכון אחרון: 12 ליולי 2015.

2 Replies to “תאי כתבים”

  1. […] לכולם: הכינו לעצמכם מראש רשימת כתבים. עיברו אחד אחד וודאו שהם […]

  2. האם יש אפשרות להוריד את המאגרים מהאתר

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.