מה זה ספין- פוסטאורח של יובל לידור

המערכת מתכבדת להביא בזאת פוסט אורח של יובל לידור!

למי שלא מכיר, יובל לידור הוא דובר המועצה להשכלה גבוהה (המל”ג) ולשעבר ראש דסק חינוך בעיתון מעריב. והפעם: מה זה ספין!

ספין הוא כינוי גנאי למהלך בו מסיט היחצן את תשומת הלב מסיפור שלילי על ידי הפצת סיפור חיובי או כל סיפור אחר אשר יגזול את זמן המסך והמרחב בעיתון מהסיפור השלילי.

כדי להסביר את המילים הגבוהות, ניקח לרגע את דמויות הסידרה פולישוק: בואו נניח ששר המשפטים, חומי שליט, הוזמן הבוקר לחקירה במטה היחידה לחקירות הונאה. השר ויו”ר מפלגת מל”ל נחקר במשך עשר שעות. לאחר מכן, ומכיוון שכל כתבי המשטרה/פוליטיקה/משפטים לוחצים חזק כדי להביא כותרת למהדורה מתחילות ההדלפות ומהם עולה שנגד השר מתנהלת חקירה על הונאה, מירמה והפרת אמונים.

בשלב הזה יש ליועץ התקשורת של השר, במקרה הזה מדובר בקוזו אביטל, בדיוק שתי ברירות – להיכנס למגננה או לעשות ספין. נניח שבשעה 18.00 לאחר שלשכת השר כבר הוציאה תגובה לאקונית על החקירה (משהו כמו “… השר משוכנע שצוות החקירה יפעל לחקר האמת והוא מתכוון לשתף פעולה בצורה מלאה …”) משחרר היועץ אביטל לכלי התקשורת מידע על כך ששר המשפטים החליט שלא לבטל את סדר יומו והוא ינאם הערב בטקס ההסמכה של בוגרי לשכת עורכי הדין. כמובן שלצדו של השר שליט יהיו נוכחים באירוע בכירי המשפטנים, השופטים ואפילו נשיאת בית המשפט העליון. בקיצור, שום ערוץ חדשות לא ירשה לעצמה לפספס את הסיפור.

וכאן יגיע הספין: בנאום שלו “יעדכן” שליט על רפורמה חדשה שמתוכננת להתבצע במערכת המשפט והנה בא לעולם ספין כהלכתו שבוודאי ישנה את כותרות המהדורה בשמונה ואת כותרות העיתונים ביום שלמחרת.

המערכת מוסיפה: דוגמה חזקה להאשמה בספין עולה מ”בומרנג”, הספר שכתבו עופר שלח ורביב דרוקר, שם האשימו השניים את אריאל שרון בספין- הספינים: לדידם ההתנתקות היתה ספין שנועד למנוע כותרות שליליות מהסתבכות שרון ובניו בפרשת האי היווני: כלומר- סיפור שלילי ענק על שחיתות יטבע בים של סיקור חיובי על פינוי ישובים בעזה.

כזכור, באותה התקופה שהוכרזה ההתנתקות הלכה ונחשפה פרשת שחיתות לכאורה בה היו מעורבים שרון ובניו. לשיטתם של דרוקר ושלח, כדי להעלים את הסיפור יצא רוה”מ עם יוזמת ההתנתקות שאכן העלימה את שאר הכותרות ואיתרגה את רוה”מ שרון מכל סיקור תקשורתי שלילי.

חשוב לציין:

 1. לא כל אחד יכול לייצר ספין. זה לא עניין של כישרון אלא עמדה: יועץ מסוגל לעשות ספין אך ורק אם הוא יושב על מאגרי מידע גדולים, או מדברר גוף חזק וגדול שיכול ליצור יוזמות יש מאין, או להביא נתונים שטרם נחשפו. הרעיון בספין הוא לקחת את הכותרות ולהטביע את הסיפור השלילי, אך אם אין במה להטביע, אין ספין.
 2. שימוש תכוף בספינים עלול ליצר ליחצן תדמית של מניפולטור ולפגוע באמינותו. היזהרו ילדים!

5 Replies to “מה זה ספין- פוסטאורח של יובל לידור”

 1. אור ישראל לוז says:

  מקווה שיובל לידור יהפוך לטור קבוע!
  קצר ולעניין, חכם ובגובה העיניים.

 2. גם אני מציע.
  יובל, לעיונך 🙂

 3. ואני חשבתי תמיד ש”ספין” היא לא ייצור של סיפור הסחה אלא לקיחת ידיעה או סיפור ו”לסובב אותו על ציר אחר” בצורה שמכבסת המילים תגרום לו להראות באור אחר. מה שאתם מתארים הוא פשוט “טקטיקת הסחה”.

  לצורך הענין, מרגע שיש את ההסחה של סיפור פינוי עזה, אפשר להציג את “שרון המושחת” בספין חדש של “שרון מביא השלום”. כלומר, לא הפינוי הוא הספין, אלא התדמית ה”מתוקנת” של שרון היתה הספין.

  ספין טוב, לא אמור לדרוש מופע להטוטים כל כך יקר, אלא פשוט התנסחויות מתחכמות, בחירת תזמון לשחרור הצהרות וכולי.

  ראה:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Public_relations#Spin

 4. יאללה, אז אם כבר התחלנו, בא נסביר:

  המילה ספין באה מהסיבוב, המחזור היומיומי של החדשות: העיתונים מתפרסמים בבוקר ומזינים את היומנים של הרדיו שמזינים את תוכניות האקטואליה של 09:00-10:00 שמזינות בתורן את יומני הצהריים שמזינים (יחד עם העיתונים) את המהדורות של 18:00 שיחד עם היומנים מזינים את החדשות של 20:00 שמזינות את עיתוני הבוקר וחוזר חלילה.

  כך ש”ספין” הוא התערבות מיומנת במחזוריות שמטרתה לגנוז, לחפות על או להאדיר סיפור.

  אחד המקורות למונח “ספין” הוא ספרו של הווארד קורץ, עיתונאי אמריקאי שתיאר את המניפולציות התקשורתיות של הצוות של קלינטון. אגב, ספר משעמם רצח. לא צלחתי את עמוד 40.

 5. […]  ענק במשק הישראלי. מצד שמאל של הזירה, במכנסיים הכחולים, יובל לידור, יועץ התקשורת של שר האוצר. מצד ימין, בקרחת וחולצה סגולה, […]

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.