דילמת הבלעדיות

יש לכם סיפור חם ביד. לא משהו מפוצץ, אבל בהחלט שווה פירסום. האצבעות מרפרפות על המקלדת, ההודעה לעיתונות מוכנה, רשימת הכתבים כבר בסטנד ביי והלקוח אישר. ופתאום, חולפת מחשבה בראש: בלעדי או לא?

ככלל, לעיתונאים יש יחסי אהבה-שנאה עם סיפורים בלעדיים. הם מאוהבים בסיפורים בלעדיים שעוברים אליהם עד מעל לראש, אבל כאשר קולגה קיבלה סיפור בלעדי, הם עלולים לרתוח מזעם, לכעוס ולפעמים אפילו להחרים.אז איך מתמודדים עם תפוח האדמה הלוהט של הבלעדיות?

מה התועלת בבלעדיות?

כאמור, עיתונאי שיקבל בלעדיות ישמח מאוד, ויזכור אתכם לטובה. זה תמיד עוזר לפתח קשרים טובים עם עיתונאים, ובלעדיות היא אחת מהדרכים לייצר קשרים שכאלה. כמוכן, לידיעה בלעדית, בהנחה שהיא טובה מספיק, יש סיכוי להכנס בגדול יותר או סיכוי להכנס לידיעות אחרונות, אשר ממעטים להכניס סיפורי כרוניקה לעמודי החדשות (ההודעה שהוצאתם אמש בנאטו- אלא אם אתם דובר האוצר- לא תיכנס לעיתון). כדי להבין את שרשרת המזון של כלי התקשורת כדאי לפנות לולווט.

מה הסכנות בבלעדיות?

 1. שבירת בלעדיות: הבטחתם בלעדיות? תקיימו. הסיכון הכי גדול שלכם הוא להבטיח ידיעה בלעדית ולראות אותה מתפרסמת בכמה מקומות גם יחד. צריך להבין את הפוזיציה של העיתונאי: הוא הלך למערכת והבטיח סיפור בלעדי, שריין מקום מיוחד ושם את האמינות שלו מול המערכת על הכף ואז הוא קם בבוקר כדי לגלות אותה בעוד עיתון. עבור הכתב, ובעקבות כך גם עבורכם, זה אסון. על כן, מחובתכם לברר עם הלקוח ולהבהיר לעיתונאי מה מידת השליטה שלכם במידע. כלומר, אם למשל חוק מסוים עולה לדיון, אתם לא יכולים להבטיח בלעדיות על הידיעה אלא רק לומר: “תשמע/י, אני אומר את זה רק לך, אבל שתדע שזה מופיע באינטרנט/בבלוגים/בהודעות מייל שמפיצה האגודה לזכויות הכלב הפומרני…”. כמוכן, אם אין לכם שליטה מלאה על הלקוח, אתם חייבים או להבהיר את זה לעיתונאי, או להתפטר. לבחירתכם. ככלל, גילוי נאות יציל אתכם מפדיחות. עשיתם תקלה? קחו אחריות, תתנצלו ותעשו את כל מה שאתם יכולים שזה לא יקרה שוב. קרה שוב? יש מצב לנזק בלתי הפיך לאמינות שלכם. מודעות הדרושים מחכות גם לכם.
 2. עיתונאים כועסים: כל המטרה של בלעדיות היא לשפר את הפרסום ואת היחסים עם הכתבים. קחו בחשבון תגובות קשות מצד הקולגות לתא הכתבים, בתלוי בגודל הסיפור- ככל שהסיפור גדול יותר, התגובות יהיו קשות יותר.
 3. אי פרסום: סיפור בלעדי עלול להתקל ביום לא טוב, או במצוקת מקום בעיתון. מעבר שלכם עם הסיפור בין העיתונאים עלול ליצור לו סטיגמה של סיפור משומש שאף אחד לא רוצה, או לגרום לכם לפספס את הטיימינג היחודי לסיפור, מה שעלול לגרום לאי פרסום מלא של הסיפור.

אז מה עושים?

דילמה היא הכרעה בין שתי אופציות שבצידן סיכויים וסיכונים שווים. החלטת על בלעדיות- יש סיכונים ויש סיכויים. החלטת על נאטו? סיים סיים.העצה שלי היא לשמור בכל מקרה על מספר כללים:

 • אמינות, אמינות ושוב אמינות. הבטחתם, תקיימו. לא יכולים להבטיח? אל תבטיחו. טעיתם? קחו אחריות ותתנצלו. שקר תמיד צף על פני המים.
 • תשקלו את כל הסיכונים והסיכויים, כולל את האופציה שלא יפרסמו את הסיפור כלל.
 • זיכרו: אם הכתב עלה לבד על סיפור, ואתם אישרתם לו את נכונותו, זה לא שנתתם לו בלעדיות. זה מצב שונה.

ובסופו של עניין, צריך לשקול כל מקרה לגופו. כמו שהאורקל אומרת לניו במטריקס: It’s a pickle, no doubt about it

10 Replies to “דילמת הבלעדיות”

 1. shahar ilan says:

  נראה לי שכלל בסיסי של הגינות צריך להיות: יש סיפורים שהם נחלת הכלל (דו”חות למשל) ויש סיפורים שאפשר לתת עליהם בלעדיות.
  אתה יכול לחשוב על עוד קריטריונים?

 2. ניר הירשמן says:

  יש לי הרושם שאם אני הולך עם הכלל שלך אני מפנה אצבע מאשימה אל הרוב המכריע של היחצנים והדוברים, שלא נוהגים ככה.וזאת מבלי שאני מביע דעה לגבי הנכונות של דבריך.

 3. אני מרחיבה את הפרשנות של שחר: הארד ניוז הם לא סיפור בלעדי. הארד ניוז יוצאים לכולם, כי על הארד ניוז יהיו הריקושטים הכי קשים מהעיתונאים שלא קיבלו אותם.
  ניוז או אקטואליה שיש להם פרשנות יצירתית, מרואיין מעניין, איזשהו edge – זה חומר לסיפור בלעדי.

 4. ניר הירשמן says:

  ליבי,

  אני חושב שאת עושה לעצמך הנחות. תגדירי הארד ניוז: סקר זה הארד ניוז? ומה, כל אנשי היח”צ נותנים סקר בנאטו תמיד?

  אני לא חושב שצריך להתקין “תקנות שהציבור לא יכול לעמוד בהן”. אנחנו סתם מתחסדים אם אנחנו מתחייבים על משהו שלא נצליח לעמוד בו.

 5. אז הנה פירוט.
  יש לדעתי שני קריטריונים למה זה הארד ניוז (ולא ההגדרה האוניברסיטאית שלומדים):
  1. כמה יתבאסו עיתונאים אחרים שיגלו את המידע בידיעה של מישהו אחר?
  2. כמה אני והלקוח נתבאס אם יקרה הדבר שמצוין אצל ניר בסעיף 3 – יום לא טוב לפרסום, וכתוצאה מזה או שהידיעה תידחה, או שהיא לא תקבל את הבמה שלה קיווינו (וכתוצאה מכך, גם לא את הפולואים שלהם ציפינו).
  אם התשובה לשתי השאלות היא “מאוד מאוד” – זה אלה הם הארד ניוז, ואותם אוציא בתפוצת נאט”ו.

 6. […] על המשרד או להיפך. פיצוצים נוספים שעלולים להיווצר הינם שבירת בלעדיות […]

 7. […] כל, נזהרים ומקשיבים. אם סגרתם על בלעדיות או ראשוניות, או אפילו אם הנושא עלה על השולחן, אסור להתעלם. תסגרו את […]

 8. […] לתת בבלעדי את טיוטת תקציב המדינה למי מהעיתונים, ולריב ישר אח"כ עם כולם, העלתה את הטיוטה לבלוג ופתרה את הבלגן. גם פירסום, גם […]

 9. […] הוא התאום הסיאמי של דילמת הבלעדיות. המכסה של הסיר, הסמרטוט של הדלי. אמברגו הוא מכשיר ארור […]

 10. […] כולם מסקרים סימן שזה מעניין, ואם זה מעניין אז כל נושא הבלעדיות, אעפס, נדחק הצידה וכולם, גם הגדולים שבהם, מפרסמים כתבות […]

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.