שיטפון של תקשורת- חלק א’

בעסקי יחסי ציבור, רוב הזמן עובר עלינו בניסיונות להשיג קצת פוקוס. אנחנו מנסים לזהות טרנדים, נושאים חשובים, ולחבר אליהם את הלקוחות. לזכות במעט סיקור מתוך הים האינסופי של ידיעות, מוספים, אתרי אינטרנט ועוד.

אבל פעם בכמה זמן נופל עלינו נושא שאנחנו או הלקוח, במוקד שלו. במקרה הזה הלקוח הוא הסיפור, הוא רלוונטי באופן מובהק לנושא ואין אפשרות לגעת בנושא כמעט מבלי לתת ציטוט שלו.

בעבור רוב אנשי יחסי הציבור שטפון הוא מתנה משמיים, והזבר היחידי שנותר זה לנוח על זרי הדפנה. אבל כמו במציאות, למרות ששיטפון מביא המון מים, ושיטפון תקשורתי מביא המון תקשורת, הים הזה של האייטמים עלול לגרום למתחים והתפוצצויות אם הוא לא מנוהל היטב ומצד שני הוא עשוי למלא את מאגרי המים שלכם לחודשים אם הוא מנותב כהלכה. אז איך עושים את זה?

כלל ברזל מס’ 1: שיבוץ מרואינים

עבור כלי התקשורת, המצב בו אתם נתונים כעת הוא די שכיח. שימו לב שיש המון נושאים שהתקשורת מרימה “פתאום”. ולכן, לחץ אדיר על מרואיין אחד הוא די שכיח והתחקירנים די מנוסים בכך. לכם זה מצב חדש וצריך להתרגל אליו ולהכין את עצמכם. הדבר הראשון הוא טבלת שיבוץ מרואיינים: יש לכם כמה הצעות? רישמו אותם בטבלה על פי המרואיין, שעת הראיון והתחקירן הרלוונטי (לא לשכוח לקחת שם וטלפון סלולרי). מדוע עושים את זה? יש תוכניות, בעיקר הנצפות יותר, שמתעקשות על ראשוניות, ואם הבטחתם ראשוניות אסור לכם לשבור את ההבטחה. כמוכן, מוטלת עליכם האחריות לעמוד בהבטחות לאייטמים: כלומר שהמרואיין יענה לטלפון, יגיע לאולפן, יופיע בעמדת השידור ועוד. זו לא אחריות המרואיין, זו אחריות הדובר.

כלל ברזל מס’ 2: האחדת מערכת דוברותית

בכל שיטפון תקשורתי מופיע עדר של עייצס גייבר (נותני עצות, ביידיש) שמנסים לגזור קופון כלשהו בסיפור. פתאום פלוני נותן ראיונות, אלמוני מנדב את הלקוח לאייטמים ופלמוני דיבר עם המערכת של הכל דיבורים ותפר אייטם משולב על תפוחי אדמה והלקוח שלכם. התשובה היחידה בנושא הזה היא פעולה מיידית ואסרטיבית. אתם חייבים להאחיד את המערכת הדוברותית תחת מנהל אחד ויחיד. חייב להיות גורם מאשר אחד למערכת- שמאחד את כל הבקשות, ונותן את כל האישורים. אין חריגות ואין יוצאים מן הכלל. זה החלק הכי קשה, אבל בלעדיו הכל עלול לצאת מכלל שליטה.

כלל ברזל מס’ 3: זו זכות לתת שירות

בשיטפון משתנים זמנית יחסי הכוחות בין איש יחסי הציבור לכתבים. פתאום, כתבים שלא שמו עליכם עונים לכם אחרי צילצול אחד, מגיעים אליכם למשרד, שולחים לכם מיילים וסמסים. לחלק מהיחצנים זוהי הזדמנות מעולה לנקמה מתוקה והם מתייחסים לכתבים בדיוק כמו שאלה התייחסו אליהם בעבר. לעומת זאת, היחצנית החכמה תתעלה מעל עצמה ותיתן שירות פיצוץ לכתבים. מעבר לעובדה שכדאי תמיד להתייחס יפה לאנשים, יש כאן שיקול קר ורציונלי. השיטפון הוא זמני ומהר מאוד אתם תחזרו למצב בו אתם צריכים דברים מהכתבים. אם תנקמו, ינקמו בכם בחזרה וחוזר חלילה. אם תהיו בני אדם, יזכרו לכם את זה, ואולי תצליחו לפתח קשרים שישרתו אתכם נאמנה לאורך הקריירה.

על החשיבות של המטען, הרשימות וכפתור הכיבוי של הסלולרי תוכלו לקרוא בחלק ב’

One Reply to “שיטפון של תקשורת- חלק א’”

  1. […] שקראנו על שיבוץ מרואיינים, האחדת המערכת הדוברותית ושירותיות, הגיע הזמן לדבר קצת על טיפים […]

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.