זהירות: דובר במאי

את הכותרות בחדשות החוץ השבוע סיפקה נזיפה לשגריר הטורקי שהסתבכה והפכה למשבר תקשורתי ואף בין לאומי. עם זאת, מכיוון שמערכת הבלוג לא מבינה דבר וחצי דבר בדיפלומטיה, כדאי אולי להפנות את הזרקור למהות הנפילה: הדובר כבמאי.

זה תמיד קורה, גם למנוסים שבמנוסים. רגע קטן של זחיחות, של ניסיון להשיג עוד גרם אחד של שליטה על סיטואציה. למי שלא היה בארץ בשבוע האחרון, עיקר ההשפלה נבעה מהעובדה שנאמר במפורש לצלמים: “תראו שאנחנו יושבים גבוה והוא נמוך, ואנחנו לא מחייכים”. בעיני העיתונאים זהו רגע של אמת- רגע ללא מסכות, הקרביים של המכונה ללא הצגות, יחסי ציבור או קומוניקטים. עבורם זהו הישג. עבור פנינה רוזנבלום, שהשיגה כתבה מעולה אפרופו מוצרי הגרנולה החדשים שלה, זה הפך את הכותרת ל”איך פנינה מאבדת שליטה”. מתברר שעל הקיר נותרה תמונתפנינה חושפנית, כזו שמבהירה איך הצליחה האחרונה לדלג החוצה מהצריף הרעוע שבו גדלה. פנינה, כפי הנראה, לא ממש אוהבת את החלק הזה בעברה ואז זה קרה. פנינה, כמו במשבר עם טורקיה, ניסתה לשלוט:

אגב, זה לא קורה רק לפוליטיקאים. גם למתי כספי היתה החלקה כזאת. שחזר הכספי למכורתינו אחרי גלות ארוכה בארצות הצפון (או הברית, מי זוכר) החליט הלה לתת ראיון עומק לערוץ 2. גם שם כנראה היו סיכומים, הבנות ורצונות שלפחות בעיני אחד מהצדדים לא מומשו. הבעיה החלה שאשתו שישבה מאחורי המצלמה  ניסתה להפסיק את הראיון. ומה יצא? במקום אומן מיוסר, יוצר אדיר? פשוט בובה על חוט.

אז מה לומדים מזה?

און קמרה, הרגע הזה שבו המצלמה מתחילה לצלם, הוא רגע מסובך ולהפסיק אותו מסובך עוד יותר. כבר ראיתי צלמים מצלמים גם כאשר המצלמה למטה, מונחת על הרצפה ושוטר מאיים על הצלם במעצר. מדובר בחברה עם ביצים וערכים, אסור לשכוח.

לומדים מזה שלא כדאי לעשות מניפולציה על המציאות. אם הביכו אתכם, או נכנסתם לסיטואציה לא צפויה, אסור לנסות לתקן במקום. כדאי פשוט לומר די, סיימנו, ולא להוסיף אף מילה. אף אחד עדיין לא הצטער על משפט שלא אמר, וגם אתם כנראה, לא תהיו הראשונים.


One Reply to “זהירות: דובר במאי”

  1. פשוט פנינה טלוויזיונית

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.