אל תבהיל אותי, או צרור עצות ללוביסט המתחיל

הנה פוסט שכתבתי בבלוג העוזרים הפרלמנטריים, על הפחד שלי ממבקרים.

כנסת ישראל היא מקום ייחודי לעבודה. בכנסת, כאילו קפא הזמן מלכת. אין טלפונים, פקסים ומיילים הם שמועה רחוקה. לא ולא. בכנסת ממאמינים בעבודת רגליים. בכל יום שני (אז מתחיל כאן השבוע) מתמלא הבית בעשרות ומאות לוביסטים מטעם עצמם ומטעם אחרים. חלקם מקצועיים עד אימה, מסוגלים בטלפון אחד לסובב שלושה שרים ולהקפיץ על הרגל איזה יועמ”ש, וחלקם ירוקים עד טירוף, שאדם טבע ודין משפחת עופר לידם.

בשבילכם, הטירונים, מיועד הפוסט. כן, אתם, ששכחתם את קיומם של אמצעי תקשורת אלחוטיים וחוטיים ונוטים להיכנס למשרד שלי, להעמד לי מאחורי הגב, בשיא הלחץ, ובאותו הרגע המדויק שאני שולח יד לכוס הקפה להודיע על קיומכם.

אכן, התמזל מזלי ובשלושת הכנסות האחרונות יצא לי לעבוד עם חברי כנסת (ושר) קומוניקטיביים במיוחד. כאלה, שדלת פתוחה עבורם היא לא רק מילה בעלמא, אלא פרקטיקה יומיומית. אך העובדה שהעוזר המסכן יושב עם הגב אל אותה הדלת, לא מסייעת לכלום. להיפך.

למי שלא יודע, החדרים בכנסת מסודרים באופן שונה מכל משרד אחר בעולם: מסדרונות ארוכים, דלתות נעולות, שמבעד להן ניבטים חדרי הסבה קטנים בהם מצטופפים שני עוזרים נדכאים. מעבר לחדר ההסבה מצויה לשכתו המכובדת של חבר הכנסת. ואל הכוכים האלה בוחרים עשרות אנשים להידחק מדי יום רק בשביל לומר- “חבר הכנסת פנוי?”

אז יש לי תשובה עבור כולכם. לא. יש לו לו”ז. כמו לכולם. וגם לנו, למרות הדלת הפתוחה, יש מה לעשות, ולא, אין לנו זמן כרגע.

אז מה עושים?

 1. מתקשרים: תרימו לי טלפון, אני זמין. ואם אני לא זמין, אני אחזור. מבטיח.
 2. קובעים: תקבעו איתי פגישה. יחד עם זאת, חשוב לציין שאני, כמו כולם, תמיד בכוננות- ואם חבר הכנסת רוצה, אנחנו נדחה בחצי שעה. אבל לפחות הפדיחה תהיה שלי, ולא שלכם.
 3. מתעקשים: אנחנו עסוקים לאללה. עם זאת, זה ממש לא תירוץ ואתם בהחלט זכאים לזה שישמעו אתכם. אז תתעקשו, תתקשרו ותשלחו מיילים. רק בבקשה, אל תתגנבו מאחורי הגב שלי ותגרמו שוב, לכוס הקפה להישפך על המקלדת ועל הבגדים שלי.

One Reply to “אל תבהיל אותי, או צרור עצות ללוביסט המתחיל”

 1. חחחחחהההה פוסט משעשע ויעיל:-)
  אהבתי!

  נ.ב
  שני עוזרים נדכאים ?

  זה נכון שעבודת העוזרים היא אפורה, סביבת העבודה צפופה ומלחיצה, אבל עדיין מדובר בתפקיד מרגש במיוחד, ממריץ ומעורר שרחוק מנדכאות 🙂

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.