אמברגו מיי לאב

אמברגו הוא התאום הסיאמי של דילמת הבלעדיות. המכסה של הסיר, הסמרטוט של הדלי. אמברגו הוא מכשיר ארור שאומר ככה: אני נותן את הסיפור לכל הכתבים, אבל לא מאפשר להם לפרסם עד זמן שקבעתי. לאחר מכן, הסיפור של כולם.

בשביל מה צריך את זה?

אמברגו הוא כלי של הילדים הגדולים. שמבקר המדינה מפרסם את הדו”ח השנתי, הוא יודע שיש בו המון חומר לחדשות, ושהעיתונאים חייבים זמן לעכל אותו לפני הפרסום. עם זאת, כמעט לא בא בחשבון לתת בלעדיות לכלי תקשורת אחד בשל כובד הניוז והעובדה שמבחינת המבקר זה לא מעניין- בכל מקרה כולם יתעסקו עם זה.

אמברגו נועד לתת לכולם את הזמן לקרוא וללמוד את החומר, ולפרסם בבת אחת, מבלי שאיש יעלב או יופתע. אמברגו חשוב במיוחד כאשר הניוז ענק, וכתבי הטלוויזיה חייבים לברבר עליו מייד אחרי החשיפה, ולכן עדיף שבמקום הגמגום המוזר הזה וה-“אני אבדוק, תחזרו אלי מיד, יונית” כדאי שיהיה להם מה לומר. בשביל זה צריך זמן, וזמן קונים עם אמברגו. אגב, אמברגו יכול לסייע במיתון ציפיות מסביב למסיבת עיתונאים בהולה, ולאפשר לאנשי יחסי ציבור לחוש את השטח ואת תגובת העיתונאים עוד לפני האירוע.

לצאת דביל

הבעיה העיקרית היא, שכמו בנושא הבלעדיות, גם כאן הסיפור עלול להיות קטן מדי, עד לא מורגש כלל, והעיתונאים אכן יכבדו את האמברגו כל כך, עד שלא יכתבו על הנושא כלל. חלקם אף יגדילו לעשות וינפצו את האמברגו לרסיסים באתרים הזויים כגון צו איסור פירסום. אגב, אחרים ישכנעו אתכם לוותר על האמברגו, לתת בלעדי ואז ירדו מהסיפור בכלל. אאוץ’, כואב.

בעיית הלו”ז

בעייה נוספת של אמברגואים קטנים היא בעיית הלו”ז. אם האמברגו עד 10:00 בבוקר, מה יעשו הפרינטים? ואם הוא עד הבוקר, מתי יפרסמו באינטרנט, ב- 12:00 בלילה, שהעיתונים יורדים לדפוס או ב- 07:00 שהם מגיעים לבתים? ומה עם הטלוויזיות, או הרדיו?

התשובה: הגודל תמיד קובע

כלי נאסטי כמו אמברגו בא עם הוראות שימוש. ככל שהידיעה יותר גדולה ובעלת פרטים רבים, ככל הניוז יותר קשה ופחות צבעוני,  כך צריך להתחשב פחות ולפעול בחופשיות. לדוגמה, כאשר ראש הממשלה מבקש לנאום לאומה, אין בעיה לתת אמברגו ל 20:00. כלומר, מהרגע שהוא התחיל לדבר והמהדורות משדרות, תפרסמו. אם מדובר על דו”ח ביניים של המבקר לאיזו חקירה רצינית- אמברגו לבוקר, ומסיבת עיתונאים מפורטת מייד לאחר מכן. לעומת זאת, אם מדובר בזוכים של פרס האריה השואג לשנת 2010, התשובה די  ברורה: מיותר, מיותר ואפילו, אעפס, מביך.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.