שיתוף באוויר: שקיפות היא יחסי ציבור מצויינים

אחד הדברים הקשים לאנשי יחסי ציבור היא ההתמודדות עם פאשלות שעושים הגופים הביצועיים. כלומר, מישהו עשה מהלך ואתה, לצערך צריך לדברר, להתנצל וליחצן.


שיתוף הציבור: לידיעות יש מה לומר

אתר שיתוף הציבור, מבית היוצר של השר מיכאל איתן, שהעלנו ביום רביעי האחרון אמור לפתור חלק מהבעיה ולתת צ’אנס לשקיפות.

הראשונים שהרימו את הכפפה ונכנסו עם כל הראבק לעניין היו הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ”ה). לראמ”ה נוצרה בעיה אמיתית. לפני מספר שבועות התגלגלה טיוטת חוק שלהם

לידי אבנר פינצ’וק מהאגודה לזכויות האזרח שהביט בה והזדעזע. מבחינתו, הצעת החוק שעליה שקדו בראמ”ה היתה המאגר הביומטרי, גרסת התלמידים. אלא שבראמ”ה לא חשבו על זה בכלל. מבחינתם, כל הרצון היה לייצר מדידה אפקטיבית בחינוך, כזו שלא תהיה תלויה בקפריזות של שר חינוך כזה או אחר ותיתן תמונת מצב אמיתית שתאפשר למערכת להשתפר.

בעצם, מבחינת יחסי ציבור, נוצר לראמ”ה פוטנציאל למשבר תקשורתי. כתבות בעיתונים, טוקבקים זועמים ובעיקר, במה מפרגנת למתנגדים, מונעת ע”י החשש הגובר לפרטיות ומפני אגירת מידע ע”י השלטונות.

וכאן נכנס אתר שיתוף הציבור. ראמ”ה, בצעד לא אופייני לרשות ממשלתית, אמרה בצורה מפורשת: למרות שיש כאלה שאומרים שאנחנו מנסים “לקדם בסתר הצעת חוק“, לנו אין מה להסתיר, וחשפה את הצעת החוק בפרוטרוט באתר שיתוף הציבור. יותר מזה, פרופ’ מיכל בלר, מנכלי”ת ראמ”ה, התייצבה בעצמה לשיחה, לעיתים לא נעימה, עם הגולשים ועמדה מאחורי הצעת החוק.

פתיחות ושקיפות שכזו, אמורה ליצור בטווח הארוך קשר יציב בין האזרחים הגולשים, לממשלה. היא אמורה להפחית את החשש מקונספירציות אפלות ובאמת ובתמים לתת לאזרחים להשפיע. היא גם אמורה לשחרר את הלחץ הציבורי מהגופים הממשלתיים: העובדה שמוכנים להקשיב, לשנות ולשפר חוקים, לא רק באמצעות כתבות זועמות בעיתונים אלא גם באמצעות הדיינות אמיתית שיוזמת הממשלה, אמורה לתת תחושה אמיתית של שותפות שתפחית, כך אנחנו מקווים, את הזעם ותייצר החלטות טובות יותר וממשל מתקדם הרבה יותר. אגב, מבחינת יחסי ציבור יש לגישה כזו יתרונות כפולים ומכופלים: שאין מה להסתיר ומוכנים להתגמש, החשש לתקשורת שלילית מתגמד.

האם נצליח? לא ברור. מה שבטוח הוא שזהו ניסוי חדשני ביחסי ציבור בניו מדיה, יחסי ציבור שמתעלים מעל מעל הדיווח על חידושים ומאפשרים, בפעם הראשונה, באמת להשפיע.

גילוי נאות: אני עורך את אתר שיתוף הציבור, והובלתי את התהליך להקמתו מטעם השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור.

5 Replies to “שיתוף באוויר: שקיפות היא יחסי ציבור מצויינים”

 1. עודד גלעד says:

  תודה ניר, יישר כח!

 2. ניר הירשמן says:

  נראה לךי שצריך להודות למיקי, לא לי… :O)

  תודה בכל אופן!

 3. […] הפעילה של פרופ' בלר ושל העוזר השר איתן, ניר הירשמן (שסיפר על כך בבלוג האישי המצוין […]

 4. […] לתקוע אותה באתר של הלקוח כדעת מומחה. לכו תנסו לעשות את אותו הדבר עם כתבה שגזרתם יפה יפה מהעיתון ונראה איזה כיף יהיה לכם […]

 5. […] אז אולי אתם זוכרים את אתר שיתוף הציבור שהקמנו ביולי שנה שעברה. הרעיון מאחורי האתר היה לתת […]

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.