אל תאייתו לי את השם ואל תעשו טובות

את השבוע שעבר סיימתי בניסיון הנואל להבין מה עבר בראש לאלה ששלחו מכתבי איום לאנשי תקשורת במטרה לקדם איזה חטיף שוקולד. מתברר שבמשרד יחסי ציבור כלשהו החליטו למתוח את גבולות האתיקה השברירית משהו של מקצוע יחסי הציבור ושלחו עשרות מכתבי איום כתובים בכתב יד במטרה לזכות בקצת תהילה, פירסום חינם ולינקים לרוב. את המטרה לא הצליחו להשיג, אבל הסירחון עדיין מרחף. מתברר שבמקצוע שלנו יש עדיין כאלה שחושבים שכל עוד מאייתים את השם שלך נכון, זה לא ממש משנה מה אומרים עלייך.

אז למה לא בעצם?

המרדף היומיומי אחרי כותרות מצליח להעביר את כולנו מדי פעם על דעתינו. אנחנו מחפשים לכלוך, נוברים אחר תמונות מביכות ומטפחים קשרים עם כתבי רכילות במטרה להשיג עוד קצת מהמטבע הזה שיאפשר לנו להכניס שורה אוהדת או תמונה חיובית עבור הלקוח. הבעיה מתחילה כאשר המטרה היחידה היא הכותרת.

לא שוכחים את רוני לייבוביץ’

את השם של רוני לייבוביץ’, האופנובנק, או את המוטוגוצי אפור-עכבר עליו רכב לעשרות מעשי שוד הבנק שלו, איש לא שוכח. הנה, 20 שנה לאחר שרכב לשוד הבנק האחרון שלו, שמתי את שני היו”דים במקום ואפילו הגרש לא ברח. איש לא שוכח כיצד לאיית את השם של לייבוביץ’, אבל אי אפשר לומר שהדבר סייע לליבוביץ’ עצמו בצורה כזו או אחרת. בדרך הזו בדיוק נקטה מפלגה קטנה שהתמודדה בבחירות לכנסת ה-17, והציגה תשדיר אנטישמי למהדרין. את התקשורת היא אכן הצליחה לגרות, אך הציבור הגיב קצת אחרת וגילגל אותה מכל המדרגות עד להיעלמותה הטוטאלית.

הכאב והמצפון

הרגע הכי קשה הוא זה בו אתה מגלה כי חצית את הקו. הרגע בו אתה חש שזרקת את כל הערכים לפח והתמסרת לקליפה החיצונית ולרווח המיידי. זהו רגע קשה, אך חשוב. זה הרגע הזה שיחזיר אותך אל הפסים. הבושה והמועקה חייבים להרכיב את המצפן הפנימי של כל מי שעוסק ביחסי ציבור. כל מי שעוטף בעטיפת צלופן מרשרשת את המציאות, חשוב שיגלה מהר מאוד שהצלופן שלו עוטף גוש צואה מצחינה ויסיק את המסקנות.

אז מה עושים?

  1. לדעת שזה מזיק: תקשורת שמבוססת על השגת כותרות בלבד היא תקשורת גרועה. היא לא משרתת איש ובעיקר היא לא משרתת את הלקוח. אפילו אם דוחפים אתכם אל הדרך הזאת מחובתכם לומר ללקוח: כן, זה יתן כותרת. אבל הכותרת הזו תעשה יותר נזק מכל שקט כפוי.
  2. גם לכם זה יקרה: חשוב לדעת ש זה קורה לכולם. גם לי  זה קרה. ומאז אני משתדל. משתדל להסתכל, לבחון, לשאול. לבדוק עם חברים אם סטיתי מהדרך, אם אני עדיין עושה טוב- לעצמי, לללקוח ולחברה בכלל. חשוב לדעת שזה יקרה כדי שתוכלו להודות, להתנצל ולהילחם בראש מורם כנגד הרצון הבלתי נשלט להשיג את הכותרת, זו שתעשה רק נזק.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.