תמימותם של משקיעי הגז הקטנים תגרום להם להפסיד הכל

בקרב הגדול של השבוע עומדים משני צידי המתרס כוחות לא שווים במשק הישראלי. מצד שמאל של הזירה, במכנסיים הכחולים, משרד האוצר. מצד ימין, חמושים בניצולת שואה ומשקיעים זועמים, אנשיו של מוטי מורל. והקרב? מסקנות ועדת שישנסקי, או בשפתינו- מי יעשה את המכה מהגז.

ועדת שישינסקי היא ועדת מומחים של משרד האוצר שהוקמה לאחר גילוי מאגרי גז הישראלים. הועדה באה לבדוק את רמת המיסוי על מחצבים טבעיים ולהחליט כמה כסף תרוויח המדינה מחומרים יקרי ערך שחופרים מאדמתה.  המסקנות של הוועדה היו נחרצות- המיסוי לא רק שיעלה, הוא כמעט יוכפל, מה שנתן את האות לקרב תקשורתי רווי כותרות. את הקרב הזה מנהלת בשבוע האחרון קבוצת משקיעים, המיוצגים ע”י אנשי משרדו של מוטי מורל, שגררה למסיבת עיתונאים קבוצה של ארבעה משקיעים וניצולת שואה, כדי להסביר מדוע כדאי למדינה לאפשר להם להתעשר בשקט, בעוד שאר אזרחי ישראל ממלמלים “נו טוב, בפעם הבאה נשקיע אחרת”.

אבל לא הציניות של מסיבת העיתונאים היא שתדפוק את המשקיעים הקטנים אלא דווקא התמימות שלהם, שלא נראית לעין ממבט ראשון. את התמימות הזו איבדו כבר מזמן שחקנים מתוחכמים ועשירים הרבה יותר מהם. חברת ויזה כא”ל, למשל, הצליחה לאשר בממשלה בשבוע שעבר הצעת חוק שכל מטרתה היא לדפוק את המתחרה, ישראכרט. מדובר בנושא מסובך להפליא, הקשור בכמה כסף עובר ולמי שאנו מגהצים את כרטיס האשראי. אך ויזה כא”ל הבינה מה שהמשקיעים לא מבינים עדיין. הקרב שלהם נעשה במחשכי הועדות, בדיונים סודיים עם פקידים ועם מאות אלפי שקלים שנשפכו על לוביסטים מיומנים. בשלב אחד בלבד הם יצאו לתקשורת כאשר תקפו את עיכוב העברת החוק, אך גם שם הקרב היה מוגבל בזמן ועסק בעיקר בניסיון להרתיע את המתנגדים ולהחזיר את הדיון אל הועדות.

גם המו”לים הגדולים עוסקים כיום בקרב דומה. שוק הספרים השתנה ללא היכר בשנים האחרונות עם כניסת צומת ספרים למשחק. הצעת חוק הסופרים אמורה לעשות דבר משמעותי ביותר: לפגוע ביכולת של צומת למכור הרבה ובזול. לנושא מתלווה פסטיבל של סופרים הזועקים על מר גורלם, אך ככל שהנושא מתקדם מתברר דבר אחד ויחיד: כמו בנושא כרטיסי האשראי, מי שנלחמים בשמו לא מרוויח: הסופרים לא יראו כסף חדש נוסף אם יעבור החוק, והציבור לא יהנה מהנחות כאשר יעבור חוק כרטיסי האשראי.

זוהי בדיוק הטעות התמימה של המשקיעים הקטנים. נדמה להם שם שחבטות תקשורתיות, קשות ככל שיהיו יביאו תוצאות בשדה המעש. אגב, למורל זה כבר קרה פעם: מאבק המורים שהוביל, בהצלחה תקשורתית אדירה הביא להעלאה של אחוזים ספורים במשכורת המורים. לעומתו, שביתת המרצים שהתנהלה בדיוק באותה התקופה וזכתה לאהדה פחותה הביאה העלאת שכר של 24.7% בשנתיים. הסיבה להצלחה? מהלך משולב- תקשורת, לובינג ולטיגציה. הסיבה לכישלון? מהלך תקשורתי מבריק, ללא יכולת לנצל את ההצלחה בשטח.

התמימות של משקיעי הגז הקטנים מובילה אותם לחשוב שניצחון בתקשורת יביא אותם להישגים. כמה חבל עבורם שהם טועים.

שלל גילויים נאותים:

 1. הכותב היה יועץ התקשורת של המרצים בתקופת השביתה.
 2. הכותב עשה טיפול שורש. כואב לו. סימפטיה, אהבה ותגובות אוהדות יתקבלו בברכה.

3 Replies to “תמימותם של משקיעי הגז הקטנים תגרום להם להפסיד הכל”

 1. יאיר מלכיאור says:

  אוי איזה באסה על השורש, החלמה מהירה ונעימה…

  אולי תתן סקירה של כל המאבק התקשורתי של חברות הגז, ומידת האפקטיביות שלה (החל מהגז המצרי והקרן החדשה, ועדת הכלכלה, רטרואקטיביות וכו’).

 2. טוב, אבל בקצרה.

  בראשית היה אבא שלך, התותח, שתפס את הראשוניות על הנושא, אבל זה היה די מקדמי.
  אבל, כמו שנאמר, מלאכתם צדיקים נעשית בידי אחרים וזה מהפוסט הקודם עם המכתב איום עשה את אותה הטעות והרים קמפיין שלילי ענק נגדכם (קמפיין החוצות בערבית) שכמובן העלה אתכם לכותרות. משם העסק רק צבר תאוצה, אך שחקנים כבדים יותר נכנסו למשחק ובראשם שלי יחימוביץ’, ובאחרונה, בעיקר בשל העובדה שלא רצו לתת לו את ראשותו ועדת הכלכלה גם ח”כ כרמל שאמה הכהן.

  היכן אנחנו כעת? ובכן- מסקנות- יש, דיון ציבורי- יש, אבל נעלם אחד יש גם כן: מהי עמדת שר העל הכלכלי, ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו שאמר: “רק אני אקבע מה יהיה עם תמלוגי הגז”.

 3. אה, ודבר נוסף לגבי הקרן החדשה: עזוב, היא לא רלוונטית.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.